Ogrzewanie kominkowe – co warto wiedzieć?

kominki łęczna kominki krasnystawKominek często traktuje się jako element ozdobny, który ma tworzyć przyjemną atmosferę i domowy nastrój w naszym salonie. Oczywiście kominek wspaniale wywiązuje się z tych zadań i szybko staje się miejscem wokół, którego gromadzi się cała rodzina. Jednak nie należy zapominać, że kominek to także doskonałe urządzenie grzewcze. Ogrzewanie kominkowe to tradycyjny i stosowany od setek lat sposób na ogrzanie domu. Jeśli do kominka zamontujemy jeszcze instalację DGP, bez problemu będziemy mogli wykorzystać go jako źródło ciepła dla całego budynku. Kominek może pełnić rolę głównego lub uzupełniającego źródła ciepła. Bardzo dobrze sprawdza się on także we współpracy z instalacją CO (paleniska wodne).

Jakie są korzyści z ogrzewania kominkowego?

Kominek, oprócz swoich walorów estetycznych, to doskonałe źródło ciepła dla całego domu. Coraz więcej właścicieli domów decyduje się właśnie na tę formę ogrzewania. Ogrzewanie olejowe, elektryczne czy gazowe wymaga ponoszenia coraz wyższych kosztów, podczas gdy ogrzewanie kominkowe oferuje tanią, skuteczną i do tego bardzo przyjemną alternatywę. Dla wielu właścicieli domów jednorodzinnych właśnie połączenie walorów użytkowych i estetycznych jest główną zaletą tego rozwiązania. Należy też pamiętać, że dzięki kominkowi jesteśmy niezależni od zewnętrznych źródeł energii. Nie zaskoczy nas przerwa w dostawie prądu czy awaria CO.

Co to jest instalacja DGP?

System DGP, czyli Dystrybucji Gorącego Powietrza, to układ izolowanych przewodów, którymi gorące powietrze, nagrzane przez kominek, rozprowadzane jest do wybranych pomieszczeń w domu. Bez tej instalacji ciepło rozprzestrzenia się tylko w otwartej przestrzeni wokół kominka.
System DGP można realizować z turbiną lub bez. System bez turbiny działa grawitacyjnie (ciepłe powietrze samo unosi się do góry) i dobrze funkcjonuje przy małych odległościach ogrzewanych pomieszczeń od kominka (za ścianą, nad kominkiem). Ma tę zaletę, że nie zależy od zasilania elektrycznego i działa zawsze po napaleniu w kominku. System z turbiną wymuszającą przepływ powietrza jest bardziej uniwersalny i może obsłużyć więcej pomieszczeń, również tych bardziej oddalonych od kominka.
Na zakończeniach przewodów montujemy kratki ścienne lub nawiewniki sufitowe z możliwością regulacji ilości nawiewanego gorącego powietrza.

Czym palić w kominku?

Większość użytkowników kominków uważa, że mokre drewno pali się dłużej i mają rację. Paląc jednak mokrym drewnem, zamiast atrakcyjnego płomienia i miłego ciepła, mamy kłęby dymu i pary. Duża część energii z drewna idzie na odparowanie wody i dopiero reszta ogrzewa nas.

Im mniej wody zawiera drewno, tym jego wartość opałowa jest większa.
Świeżo ścięte drewno zawiera ok. 50% wody, a najlepsze do celów opałowych jest drewno o zawartości ok 20% wody. Aby to osiągnąć należy drewno suszyć przynajmniej dwa lata (najlepiej połupane i w przewiewnym miejscu).

Im drewno bardziej gęste, tym jego wartość opałowa jest większa.
Najwięcej ciepła dostarcza grab, buk, dąb, jesion, klon, brzoza, olcha.
Nie zaleca się stosowania drewna drzew iglastych z uwagi na dużą zawartość żywic.

Brykiety
Na rynku zwiększa się podaż różnego rodzaju brykietów. Wyroby te, produkowane najczęściej ze sprasowanych pod ciśnieniem trocin, mają bardzo dobre właściwości palne i są wygodne w użyciu.
Ich wadą jest dość wysoka cena. Na rynku dostępne są też brykiety z węgla brunatnego, które nadają się do stosowania w większości palenisk kominkowych.

Komu zlecić budowę kominka?

Czy chcąc uszyć garnitur poszlibyście Państwo do stolarza lub glazurnika? Chyba raczej nie.
A w przypadku budowy kominków takie chybione zlecenia zdarzają się nader często. Mimo, że rozmiar możliwych strat i zagrożeń, wynikających z braku fachowości i doświadczenia niewyspecjalizowanych monterów ogrzewania kominkowego, jest nieporównanie większy od możliwości zniszczenia 2,5 m.b. materiału na garnitur.
W ten może nieco żartobliwy sposób chcemy Państwu uświadomić, że budowa kominka wiąże się z wieloma trudnościami technicznymi, z którymi trzeba umieć sobie poradzić a kominek musi być przede wszystkim BEZPIECZNY.
Mamy tu do czynienia z ogniem i wysokimi temperaturami. Trzeba właściwie dobrać materiały konstrukcyjne i izolacyjne, dokładnie przestrzegać reżimów technologicznych oraz umieć przewidzieć i zapobiegać zagrożeniom, o których nie ma mowy w żadnych instrukcjach.
Nie jeden raz zdarzało nam się poprawiać kominek po wykonawcach, o których nasi klienci nie wiedzieli nic (adres nieznany, telefon wyłączony, czasem pamiętali jedynie imię). Owszem, materiały wyszły tanio i za robotę wzięli niewiele, ale ostatecznie (po koniecznych poprawkach) klient nic nie zyskał, albo nawet stracił, jeśli nie pieniądze lub zdrowie, to przynajmniej sporo nerwów.
Zawsze w takich przypadkach zadziwiała nas łatwość z jaką ci klienci powierzali swój dobytek i bezpieczeństwo przypadkowo poznanym ludziom lub specjalistom z bardzo odległych dziedzin.
Firma Kominki-Impresja z pewnością nie jest jedyną w Lublinie, która wie, jak właściwie zbudować kominek ale niewątpliwie zrobimy to solidniej i bezpieczniej od niejednego „krawca”, z całym szacunkiem dla wszystkich krawców i ich profesji.